Seksi

Auttakaa

Minipillerit ja tiputteluvuoto

Olen alottanut minipillerit kuukaus sitten ja aloitin juuri uuden lätkän minulla tulee silti tiputteluvuotoa

Moikka!

Erityisesti minipillereiden aloituksen yhteydessä on ihan tavallista, että esiintyy vuotohäiriöitä muutamien ensimmäisten kuukausien (n.3kk) aikana. Tämän jälkeen tilanne usein tasoittuu. Osalla vuodot jatkuvat normaalisti ja osalla vuodot voivat jäädä kokonaankin pois.

Voit siis hyvin seurailla vielä tilannetta. Mikäli vuotohäiriöt kuitenkin pitkittyvät tai tilanne muuten häiritsee sinua, on hyvä olla yhteydessä paikkaan, josta pillerit on sinulle määrätty.

Muistathan, että myös osaan seksitaudeista voi liittyä verestävää vuotoa. Jos on olemassa mahdollisuus, että olisit saanut joskus seksitaudin, eikä testejä ole tehty, kannattaa olla yhteydessä terveydenhuoltoon. Jos tautitestit on tehty tai riskiä ei ole, voit olla rauhallisin mielin ja seurata tilannetta.

Aurinkoista syyskuuta!

Oliko vastauksesta hyötyä?