Kysymys & vastaus

Hei ja kiitos viestistäsi!

E-pillereiden ehkäisyteho perustuu pääosin siihen, että ne ehkäisevät munarakkulan kehittymisen ja munasolun irtoamisen. Eli pillereiden vuoksi ovulaatiota ei pääse tapahtumaan. E-pillereiden ehkäisyteho onkin noin 99 prosenttia oikein käytettynä. Todennäköisyys tulla raskaaksi on siis todella pieni. Raskaus johtuu usein unohduksista, eli jos pillereitä ei käytä säännöllisesti ohjeen mukaan, on raskaus yhdynnän jälkeen mahdollinen.

Aihe on kiinnostanut palstallamme monia. Voitkin käydä lukemassa laajemman vastauksen täältä.  Muistathan myös, että kondomi on ainoa ehkäisyväline, joka suojaa raskauden lisäksi myös seksitaudeilta 😉

Mukavaa loppuvuotta!

Fressis
Kysymys & vastaus

Hei ja kiitos viestistäsi!

Tuskin olet raskaana. Ehkäisykapseli on kaikkein tehokkain ehkäisymenetelmä. Kapseli nipistelee, pistelee ja osalla iho kutiaakin vielä pitkään laiton jälkeen. Se ei tarkoita, että ehkäisyteho olisi heikentynyt. Kapselin ympärille tulee kaikille vähän sidekudosta, se ei kuitenkaan vaikuta ehkäisytehoon mitenkään. Voit siis olla aivan huoleti. Jos raskauspelkosi on suuri, voit toki tehdä raskaustestin, mutta en näe sitä tarpeellisena.

Mukavaa loppuvuotta!

 

Fressis
Kysymys & vastaus

Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

Vastaamme täällä Fressiksellä mielellämme seksuaaliterveyteen liittyviin kysymyksiin, mutta tarkemmat kysymykset liittyen omaan lääkitykseen, myös e-pillereihin, suosittelemme kysymään lääkkeen määränneeltä lääkäriltä tai hoitajalta. Varsinkin jos poikkeaa e-pillereiden ohjeiden mukaisesta käytöstä, kannattaa olla yhteydessä lääkäriin. Suosittelen siis, että otat yhteyttä reseptin määränneeseen lääkäriin tai hoitajaan 😊

Raskaustesti kannattaa tehdä aina, jos epäilee raskauden mahdollisuutta. E-pillereiden syöminen ohjeista poiketen voi häiritä normaalia kuukautisten tuloa, mutta jos yhtään epäilet, että raskaus olisi mahdollinen eikä kuukautiset ala, tee ihmeessä raskaustesti. Näin saat varmuuden asiaan 😉

Hyvää syksyä!

Fressis
Kysymys & vastaus

Moikka ja kiitos kysymyksestäsi!

Rintojen aristus on varsin yleistä ja liittyy useimmiten kuukautiskiertoon. Rinnat ovat usein arat muutama päivä tai viikko ennen kuukautisia. Kerroit, että edelliset kuukautisesi olivat noin 2 viikkoa sitten ja olet aloittanut minipillerien syönnin 3,5 kuukautta sitten. Minipillerit saattavat muuttaa vuodon epäsäännölliseksi, joten on hyvin mahdollista, että sinulla on kuukautiset tuloillaan ja siksi rintojasi aristaa. Joskus myös minipillerien käyttö itsessään aiheuttaa rintojen arkuutta, sillä kyseessä on melko tavallinen minipillerien haittavaikutus. Toisaalta arkuus voi myös johtua liikunnasta, jos käytössä ei ole ollut tarpeeksi tukevat rintaliivit ja rinnat ovat päässeet liikkumaan ja heilumaan.

Rintojen arkuudelle voi siis olla useita syitä, ja harvoin on kyse mistään vakavasta. Seuraile rauhassa tuntemuksiasi. Jos rintojen aristus häiritsee sinua tai pahenee, ole yhteydessä minipillerit määränneeseen lääkäriin tai terveydenhoitajaan 😊

Mukavaa syksyn jatkoa!

 

Fressis