SeksiYleinen

huolissaan

E-pillerit ja tiputteluvuoto

Aloitin yaz -pillerien käytön ja olen nyt kolmannen liuskani loppupuolella. Lumetabletteja ennen on vielä muutama normaali pilleri jäljellä, mutta kuukautiseni tai jotain niiden kaltaista alkoi jo eilen. Minulla on menkoista tuttu lievä vatsakipu, ja verta tulee, joskin vähän, mutta niin käy aina menkkojen alussa. Mistä on kyse? Edellisen liuskan tyhjennysvuoto alkoi täysin normaalisti, muutaman lumetabletin jälkeen.

Moikka ja kiitos kysymyksestäsi!

Käyttämäsi pillerit ovat hyvin vähähormonisia ja kuvailemasi vuodot ovat hyvin tavallisia juuri silloin, kun hormonia on vähän. Pilleri ei silloin ihan jaksa pitää vuotoa kurissa ja tiputtelu saattaa alkaa ennen taukoa. Tämä ei ole vaarallista, mutta jos se harmittaa ja toistuu usein, on hyvä olla yhteydessä paikkaan, josta ehkäisypillerit on sinulle määrätty ja käydä keskustelua jatkosta. Pillerimerkin vaihto voi auttaa asiaan. Vuotojen jatkuessa voi olla tarvittaessa hyvä selvittää, voiko vuodon taustalla olla jokin muukin syy, kuten tulehdus. Huolissaan ei kuitenkaan ole syytä olla, vaan seurailla tilannetta vielä seuraavien kuukausien ajan.

Tsemppiä alkuvuoteen!

Oliko vastauksesta hyötyä?