Yleinen

Huolissaan

Rintojen aristus huolestuttaa

Hei,
Rintani ovat nyt n. Viikon olleet vähän arat.
Viimeisimmät kuukautiseni olivat n.2 viikkoa sitten.
Käytössäni on desogestrel minipillerit, joita olen syönyt nyt n.3,5kk..
Mikä voisi aiheuttaa rintojen pienen aristuksen? Nännit ovat normaalit väriltään ja kooltaan

Moikka ja kiitos kysymyksestäsi!

Rintojen aristus on varsin yleistä ja liittyy useimmiten kuukautiskiertoon. Rinnat ovat usein arat muutama päivä tai viikko ennen kuukautisia. Kerroit, että edelliset kuukautisesi olivat noin 2 viikkoa sitten ja olet aloittanut minipillerien syönnin 3,5 kuukautta sitten. Minipillerit saattavat muuttaa vuodon epäsäännölliseksi, joten on hyvin mahdollista, että sinulla on kuukautiset tuloillaan ja siksi rintojasi aristaa. Joskus myös minipillerien käyttö itsessään aiheuttaa rintojen arkuutta, sillä kyseessä on melko tavallinen minipillerien haittavaikutus. Toisaalta arkuus voi myös johtua liikunnasta, jos käytössä ei ole ollut tarpeeksi tukevat rintaliivit ja rinnat ovat päässeet liikkumaan ja heilumaan.

Rintojen arkuudelle voi siis olla useita syitä, ja harvoin on kyse mistään vakavasta. Seuraile rauhassa tuntemuksiasi. Jos rintojen aristus häiritsee sinua tai pahenee, ole yhteydessä minipillerit määränneeseen lääkäriin tai terveydenhoitajaan 😊

Mukavaa syksyn jatkoa!

 

Oliko vastauksesta hyötyä?