Seksi

Diane

Hormonaalinen ehkäisy ja tyhjennysvuodot

Onko normaalia että menkat alkavat Diane Nova -pillerien taukoviikolla vasta kolmen vuorokauden päästä tauon alkamisesta? Luulin että ne alkaisivat suunnilleen samantien. Kuukautiseni ovat myös aiempaa lyhyemmät, ennen pillereitä ne olivat 8 päivää mutta nyt vain 4-5 päivää, onko tämä normaali sivuvaikutus? Ainakin on kivaa kun on lyhyemmän aikaa siteiden kanssa temppuamista 🙂

Hei, kiitos kysymyksestä!

On täysin normaalia, että vuoto alkaa vasta joitakin päiviä viimeisen pillerin ottamisen jälkeen. Pillereitä käytettäessä kyse on oikeastaan ”tyhjennysvuodosta”, joka syntyy, kun elimistössä ei enää ole kohdun sisäpintaa ylläpitäviä keltarauhashormoneja. Kestää jonkin aikaa, ennen kuin nämä hormonit ovat viimeisen pillerin syömisen jälkeen hävinneet.

Tyhjennysvuoto on pääsääntöisesti niukempi ja lyhyempi kuin normaali kuukautisvuoto. Tämä johtuu syömäsi lääkkeen vaikutusmekanismista. Yhdistelmäehkäisytabletit kuten Diane Nova sisältävät estrogeenia ja kertarauhashormonia. Ne vaikuttavat aivojen keskuksiin, joista normaalisti erittyisi munasarjojen puskuhormoneja, FSH:ta ja LH:ta. Käytännössä aivot siis käsittävät asian niin, että koska elimistössä on jo estrogeenia ja keltarauhashormonia, niiden ei tarvitse komentaa munasarjoja tuotttamaan niitä. Niinpä FSH:ta ja LH:ta erittyy vain vähän, ja kun niitä on verenkierrossa vain vähän, munasarjat menevät ikään kuin lepoon. Silloin munasolu ei kypsy eikä munarakkula puhkea. Syömiesi hormonien ansioista kohdun limakalvo kuitenkin paksunee jonkin verran. Lääkkeen sisältämä estrogeeni korvaa sen estrogeenin, jota munasarjat eivät nyt eritä.

Jos tämä selitys kuulostaa turhan monimutkaiselta, niin tärkeintä on se, että ymmärrät, että on ihan normaalia, että vuodot lyhenevät ja niukkenevat, kun syö yhdistelmäehkäisytabletteja. Niukemmat vuodot ovat joillain yhdistelmäehkäisyn käyttäjillä myös nimenomainen syy sille, miksi he lääkettä käyttävät. 🙂

Mukavaa alkanutta vuotta!

Oliko vastauksesta hyötyä?